A kelet-európai gyerekek megsegítésével foglalkozó, Németországból származó alapítvány, melyet Csedregen mindenki csak BuKi-ként ismer, 2008 februárja óta segíti a csedregi roma közösséget, 2011 óta pedig egy különleges napközit is üzemeltetnek a településen, ahol jelenleg nem kevesebb mint 27 hátrányos helyzetű gyerek mindennapjait teszik könnyebbé. És ezt tényleg szó szerint kell érteni, hiszen a kisdiákok itt kezdik a napot: egy reggeli tisztálkodás és egy kiadós reggeli után elmennek az iskolába, ahova uzsonnát is visznek magukkal a BuKi jóvoltából. Délután pedig ugyanide vissza is térhetnek, hiszen a központban suli után sem áll meg az élet.
A közösen elfogyasztott ebéd után következhet a házi feladatok megoldása, de az utóbbi időben egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az „életre nevelésre” is. A gyerekek olyan foglalkozásokon vehetnek részt, melyek nem feltétlenül az iskolai oktatással kapcsolatosak, viszont olyan hasznos tudásanyagot sajátíthatnak el ezek során, melyeket a későbbiekben kamatoztatni tudnak az élet más területein. Mindemellett egész évben különféle programokat szerveznek számukra, így „elkallódni” nincs is ideje a gyerekeknek. S hogy milyen feltételnek kell eleget tennie mindazoknak, akik csatlakozni szeretnének a BuKi csapatához? Egyetlen egy kitételnek kell megfelelni: iskolába kell járni.
Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy miért döntenek úgy egyesek, a roma gyerekek nevelésére, divatos szóval élve, integrációjára fordítják idejüket. A válasz senkit nem fog meglepni: ezeknek a hátrányos helyzetű gyerekeknek az oktatás az egyetlen kitörési esélyük ebből a közegből. Mivel legtöbbjük otthon nem találja meg a követendő pozitív példát, gyermeki gondjaival nincsen kihez forduljon, ezért mindenképpen szükségük van egy kívülről jövő segítségre ahhoz, hogy kiléphessenek a nyomorból, melyről ők maguk nem tehetnek.
Hatalmas segítség és motivációs erő számukra a BuKi-házhoz és annak közösségéhez való tartozás élménye. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a jelenlegi 27 gyerek mellé még számos társuk szeretne csatlakozni, erre egyelőre azonban nincs lehetőség a helyhiány miatt. A központ munkatársai mellett komoly segítséget jelentenek számukra a különböző forrásokból érkező adományok is. Ha szeretnél bepillantani a BuKi-ház mindennapjaiba, ajánljuk figyelmedbe ezt a weboldalt, ahol számos információ és hír található az itt zajló eseményekről. Az alábbiakban pedig egy német nyelvű videó a BuKi-házról.